Home Product Index Fans, Thermal Management AC Fans FKA2-20572QBHT3F
Qualtek FKA2-20572QBHT3F
Part Number
FKA2-20572QBHT3F
Manufacturer
Qualtek
Description
FAN AXIAL 205X72MM 230VAC TERM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC Fans
Qualtek
In Stock 390 pcs
    32.93671/pcs
  • 504 pcs
Product Parameter
Part NumberFKA2-20572QBHT3F
Part StatusActive
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionSquare - 205mm L x 205mm H
Width72mm
Air Flow665.0 CFM (18.83m³/min)
Static Pressure0.500 in H2O (124.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise75.4 dB(A)
Power (Watts)95.2W