Home Product Index Fans, Thermal Management AC Fans FDA2-17238NBHT4D
Qualtek FDA2-17238NBHT4D
Part Number
FDA2-17238NBHT4D
Manufacturer
Qualtek
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC Fans
Qualtek
In Stock 110 pcs
    20.80083/pcs
  • 12 pcs
Product Parameter
Part NumberFDA2-17238NBHT4D
Part StatusActive
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise59 dB(A)
Power (Watts)25.00W