Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PA4340.101NLT
Pulse Electronics Corporation PA4340.101NLT
Part Number
PA4340.101NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 100NH 23A 3 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
Product Parameter
Part NumberPA4340.101NLT
Part StatusActive
TypeMolded
Material - Core-
Inductance100nH
Tolerance±30%
Current Rating23A
Current - Saturation27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Related Products
PA4340.101NLT
Manufacturer: Pulse Electronics Corporation
Description: FIXED IND 100NH 23A 3 MOHM SMD