Home Product Index Transformers Current Sense Transformers PA1005.050QNL
Pulse Electronics Corporation PA1005.050QNL
Part Number
PA1005.050QNL
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
XFMR CURR SENSE 1:50 AECQ SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Current Sense Transformers
Pulse Electronics Corporation
In Stock 562 pcs
    0.90000/pcs
  • 10 pcs
    0.72000/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPA1005.050QNL
Part StatusActive
Frequency Range50kHz ~ 1MHz
TypeInvasive
Current Rating20A
Inductance500µH
E.T.-
Turns Ratio - Primary:Secondary1:50
Current Ratio-
DC Resistance (DCR)0.75 mOhm Primary, 1.5 Ohm Secondary
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Termination StyleGull Wing
Related Products
PA100
Manufacturer: TE Connectivity Corcom Filters
Description: CABLE ASSEMBLY 4POS W/6" LEAD