Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors P1173.372NL
Pulse Electronics Corporation P1173.372NL
Part Number
P1173.372NL
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 3.7UH 8.3A 8.5 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
In Stock 200 pcs
    0.91000/pcs
  • 10 pcs
    0.84000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberP1173.372NL
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.7µH
Tolerance±30%
Current Rating8.3A
Current - Saturation9.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant37MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)