Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors P1170.104NLT
Pulse Electronics Corporation P1170.104NLT
Part Number
P1170.104NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 100UH 1.4A 230 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
Product Parameter
Part NumberP1170.104NLT
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)