Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors P1173.223NLT
Pulse Electronics Corporation P1173.223NLT
Part Number
P1173.223NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 22UH 3.8A 42 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
    0.50400/pcs
  • 400 pcs
    0.50400/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part NumberP1173.223NLT
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating3.8A
Current - Saturation3.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)42 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)