Home Product Index Audio Products Alarms, Buzzers, and Sirens AI-1027-TWT-12V-R
PUI Audio, Inc. AI-1027-TWT-12V-R
Part Number
AI-1027-TWT-12V-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Description
AUDIO MAGNETIC IND 7-15V TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Alarms, Buzzers, and Sirens
PUI Audio, Inc.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberAI-1027-TWT-12V-R
Part StatusObsolete
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
Input TypeDC
Voltage - Rated12V
Voltage Range7 ~ 15V
Frequency2.7kHz
TechnologyMagnetic
Operating ModeSingle Tone
Duration-
Sound Pressure Level (SPL)85dB @ 12V, 10cm
Current - Supply60mA
Port LocationTop
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Approvals-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)