Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats SPRU5051S28
Precision Electronics Corporation SPRU5051S28
Part Number
SPRU5051S28
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Description
POT 5M OHM 1/2W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
Precision Electronic Components Ltd
In Stock 142 pcs
Product Parameter
Part NumberSPRU5051S28
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)