Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats SPRU2511S28
Precision Electronics Corporation SPRU2511S28
Part Number
SPRU2511S28
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Description
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
Precision Electronic Components Ltd
In Stock 75 pcs
    5.44000/pcs
  • 10 pcs
    5.24650/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSPRU2511S28
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)250
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)