Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats RV4LAYSA502A
Precision Electronics Corporation RV4LAYSA502A
Part Number
RV4LAYSA502A
Description
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR
    5.11000/pcs
  • 10 pcs
    4.92950/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRV4LAYSA502A
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)