Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats RV4LAYSA251A
Precision Electronics Corporation RV4LAYSA251A
Part Number
RV4LAYSA251A
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Description
POT 250 OHM 2W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
Precision Electronic Components Ltd
In Stock 290 pcs
    5.11000/pcs
  • 10 pcs
    4.92950/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRV4LAYSA251A
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)250
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment TypeUser Defined
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)