Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats RV4LAYSA500A
Precision Electronics Corporation RV4LAYSA500A
Part Number
RV4LAYSA500A
Description
POT 50 OHM 2W CARBON LINEAR
In Stock 277 pcs
Product Parameter
Part NumberRV4LAYSA500A
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)50
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)