Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats GU5011S26
Precision Electronics Corporation GU5011S26
Part Number
GU5011S26
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Description
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
Precision Electronic Components Ltd
In Stock 250 pcs
    7.91500/pcs
  • 10 pcs
    7.30750/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberGU5011S26
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment TypeUser Defined
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Related Products
GU5011S26
Manufacturer: Precision Electronics Corporation
Description: POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR