Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats GU2531S26
Precision Electronics Corporation GU2531S26
Part Number
GU2531S26
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Description
POT 25K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
Precision Electronic Components Ltd
In Stock 517 pcs
    8.78000/pcs
  • 10 pcs
    8.10300/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberGU2531S26
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment TypeUser Defined
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)