Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps SP4-PL2-DC24V
Panasonic Electric Works SP4-PL2-DC24V
Part Number
SP4-PL2-DC24V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
In Stock 87 pcs
    14.47000/pcs
  • 10 pcs
    13.74650/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part NumberSP4-PL2-DC24V
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current12.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC