Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps SFS6-DC24V
Panasonic Industrial Automation Sales SFS6-DC24V
Part Number
SFS6-DC24V
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
In Stock 120 pcs
    11.69500/pcs
  • 10 pcs
    11.11050/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSFS6-DC24V
Part StatusActive
Relay TypeSafety
Coil TypeNon Latching
Coil Current20.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form6PST (3 Form A, 3 Form B)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC