Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps SF2-DC12V
Panasonic Electric Works SF2-DC12V
Part Number
SF2-DC12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number SF2-DC12V
Part Status Obsolete
Relay Type Safety
Coil Type Non Latching
Coil Current 41.7mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form 4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current) 6A
Switching Voltage 440VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max) 9 VDC
Turn Off Voltage (Min) 1.2 VDC
Operate Time 17ms
Release Time 7ms
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Related Products
SF2-DC12V
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Description: RELAY SAFETY 4PST 6A 12V