Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps S3EB-L2-DC48V
Panasonic Electric Works S3EB-L2-DC48V
Part Number
S3EB-L2-DC48V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 48V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    8.10000/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberS3EB-L2-DC48V
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current7.4mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form4PST (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)4A
Switching Voltage250VAC, 48VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC