Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps JS1APF-B-24V-F
Panasonic Electric Works JS1APF-B-24V-F
Part Number
JS1APF-B-24V-F
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
In Stock 250 pcs
    1.31000/pcs
  • 10 pcs
    1.22650/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberJS1APF-B-24V-F
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 100VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC