Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps JR1AF-DC48V
Panasonic Electric Works JR1AF-DC48V
Part Number
JR1AF-DC48V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberJR1AF-DC48V
Part StatusObsolete
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC