Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - Bipolar (BJT) - Single DSA2001S0L
Panasonic Electronic Components DSA2001S0L
Part Number
DSA2001S0L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
TRANS PNP 50V 0.1A MINI3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Product Parameter
Part Number DSA2001S0L
Part Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 290 @ 2mA, 10V
Power - Max 200mW
Frequency - Transition 150MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)