Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single NRVB8H100MFST3G
ON Semiconductor NRVB8H100MFST3G
Part Number
NRVB8H100MFST3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberNRVB8H100MFST3G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C