Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single NRVB5100MFST1G
ON Semiconductor NRVB5100MFST1G
Part Number
NRVB5100MFST1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberNRVB5100MFST1G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Related Products
NRVB5100MFST1G
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN