Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes ESD9L3.3ST5G
ON Semiconductor ESD9L3.3ST5G
Part Number
ESD9L3.3ST5G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 3.3VWM 9VC SOD923
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberESD9L3.3ST5G
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)4.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency0.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)