| Part Number | 2SA1827S-AY |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 500mA, 5V |
| Power - Max | 1.5W |
| Frequency - Transition | 180MHz |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 No Tab |
| Supplier Device Package | FLP |
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 1A 160V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 200V 0.07A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS PNP 2A 50V TO226-3
In Stock: 0