| Part Number | 2SA1020 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 50mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 70 @ 500mA, 2V |
| Power - Max | 900mW |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body |
| Supplier Device Package | TO-92 |
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 50V 0.5A TO-92
In Stock: 0
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 70V 0.5A TO-92
In Stock: 0