Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMA43CAT3
ON Semiconductor 1SMA43CAT3
Part Number
1SMA43CAT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMA43CAT3
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency150pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)