Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMA10CAT3
ON Semiconductor 1SMA10CAT3
Part Number
1SMA10CAT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMA10CAT3
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency580pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)