Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMA36CAT3
ON Semiconductor 1SMA36CAT3
Part Number
1SMA36CAT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMA36CAT3
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency175pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)