Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMA13CAT3
ON Semiconductor 1SMA13CAT3
Part Number
1SMA13CAT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMA13CAT3
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency455pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)