| Part Number | D3V6G2K1C23K |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 6A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 20gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | 0.236" (6.0mm) |
| Differential Travel | 0.050" (1.3mm) |
| Overtravel | 0.098" (2.5mm) |
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 250V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NC 6A 250V
In Stock: 0