| Part Number | D3M-01K2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPST-NC |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 100mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Lever, Roller |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Connector |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 51gf |
| Release Force | 6gf |
| Pretravel | - |
| Differential Travel | 0.031" (0.8mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA
In Stock: 223
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA
In Stock: 670
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA
In Stock: 475