| Part Number | D2QWC003D |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 100mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 153gf |
| Release Force | - |
| Pretravel | - |
| Differential Travel | - |
| Overtravel | 0.106" (2.7mm) |
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SUBMINIATURE BASIC SWITCH
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SUBMINIATURE BASIC SWITCH
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA
In Stock: 3829
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPST-NO 100MA
In Stock: 3362