Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount MCS1632R010FER
Ohmite MCS1632R010FER
Part Number
MCS1632R010FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1632
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Ohmite
Product Parameter
Part NumberMCS1632R010FER
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1632
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)