Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount HVF2512T2004FE
Ohmite HVF2512T2004FE
Part Number
HVF2512T2004FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 2M OHM 1% 1W 2512
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Ohmite
In Stock 185 pcs
Product Parameter
Part NumberHVF2512T2004FE
Part StatusActive
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.032" (0.81mm)