Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount FCSL90R005FER
Ohmite FCSL90R005FER
Part Number
FCSL90R005FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 0.005 OHM 4W 3518 WIDE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Ohmite
Product Parameter
Part NumberFCSL90R005FER
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
Supplier Device Package9045
Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)