| Part Number | FCSL64R030FER |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 0.03 |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 2W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | Wide 2512 (6432 Metric), 1225 |
| Supplier Device Package | 6432 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.001 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.002 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 1000
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.005 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.01 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 1000
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.015 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.02 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.025 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.03 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.05 OHM 2W 2512 WIDE
In Stock: 1000