| Part Number | FCSL110R005FER |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 0.005 |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 5W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | Wide 4320 (11050 Metric), 2043 |
| Supplier Device Package | 11050 |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.433" W (5.00mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.001 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 3000
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.002 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.005 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 2000
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.01 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 1000
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.015 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.02 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.025 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.03 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.05 OHM 5W 4320 WIDE
In Stock: 1000
Manufacturer: Ohmite
Description: RES SMD 0.001 OHM 10W 2959 WIDE
In Stock: 500