Home Product Index Resistors Through Hole Resistors 17FPR015E
Ohmite 17FPR015E
Part Number
17FPR015E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.015 OHM 7W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
    3.28800/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number17FPR015E
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.500" L (9.53mm x 38.10mm)