| Part Number | 27633602RP2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Number of Positions | 36 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 3POS
In Stock: 449
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 4POS
In Stock: 585
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 5POS
In Stock: 511
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 6POS
In Stock: 212
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 7POS
In Stock: 472
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 36POS
In Stock: 0