| Part Number | FAL6F12LHS |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Size / Dimension | Rectangular/Rounded - 109mm L x 111.4mm H |
| Width | 28.10mm |
| Air Flow | 23.0 CFM (0.651m³/min) |
| Static Pressure | 0.453 in H2O (112.8 Pa) |
| Bearing Type | Hydro-wave (HWB) |
| Fan Type | Blower |
| Features | Locked Rotor Sensor |
| Noise | 45 dB |
| Power (Watts) | 6.00W |
| RPM | 2550 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Ingress Protection | - |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approvals | - |
| Weight | 0.551 lb (249.93g) |
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE
In Stock: 0