| Part Number | BLDC40P30F |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | DC Motor |
| Function | Standard |
| Motor Type | Brushless DC (BLDC) |
| Voltage - Rated | 18VDC |
| RPM | 13800 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm) | 28.33 / 200 |
| Power - Rated | 290W |
| Encoder Type | - |
| Size / Dimension | Round - 1.575" Dia (40.00mm) |
| Diameter - Shaft | 0.197" (5.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing | 0.984" (25.00mm) |
| Mounting Hole Spacing | 1.102" (28.00mm) |
| Termination Style | Solder Tab |
| Features | - |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 45°C |
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: BRUSHLESS MOTOR DC 24X38MM 24V
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: BRUSHLESS MOTOR DC 36X34MM 24V
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: STANDARD MOTOR BRUSHLESS 3 PHASE
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: STANDARD MOTOR BRUSHLESS 3 PHASE
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: BRUSHLESS MOTOR DC 40X41MM 24V
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: STANDARD MOTOR 13800 RPM 18VDC
In Stock: 0
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Description: STANDARD MOTOR 4050 RPM 24VDC
In Stock: 0