Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UVC2G120MPD
Nichicon UVC2G120MPD
Part Number
UVC2G120MPD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.41500/pcs
  • 10 pcs
    0.31550/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUVC2G120MPD
Part StatusActive
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency120mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency180mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)