Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors URS1H331MHD
Nichicon URS1H331MHD
Part Number
URS1H331MHD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.35000/pcs
  • 10 pcs
    0.25400/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberURS1H331MHD
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency530mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency795mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)