Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UPW1H331MPD1TD
Nichicon UPW1H331MPD1TD
Part Number
UPW1H331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.12863/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUPW1H331MPD1TD
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency669.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.03A @ 100kHz
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)