| Part Number | UPS1V331MPD1TD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 568mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 800mA @ 100kHz |
| Impedance | 140 Ohm |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 8339
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 2000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 2668
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 5000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 635
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0