| Part Number | UPB2C331MHD |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 160V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 850mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.7A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 26
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 250
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 151
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 1000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 1000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 94