| Part Number | UMA1V2R2MCD2TP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 2.2µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 8.4mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 12.6mA @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension | 0.118" Dia (3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 3921
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 4000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 6000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 8000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 2661
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0