| Part Number | UCD1C151MCL1GS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 150µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 145mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 290mA @ 100kHz |
| Impedance | 320 mOhm |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
In Stock: 2000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
In Stock: 37000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
In Stock: 32800
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD
In Stock: 400
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
In Stock: 2000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
In Stock: 14400
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
In Stock: 0